מאמר שני בנושא בית חכם – חשמל חכם

חשמל חכם מהווה את הבסיס לבית חכם, והכנה נכונה בשלב הבניה יכולה לשנות פני דברים. קיימים גם פתרונות אלחוטיים, לבתי שכבר נבנו ללא תשתית מתאימה, אך כמו כל תחום בתקשורת – אין כמו כבל. באמצעות חשמל חכם – אנו שולטים על מערכות החשמל הבסיסיות בבית: תאורה, דימרים (עמעום), לדים, שקעים, מפסקים ותריסים – הכל נשלט ממקור מרכזי אחד. בדרך-כלל נשתמש במערכת הזו בבית החכם, שהיא הליבה והבסיס, ובלעדיה – לא נוכל לקרוא לבית "בית חכם".

אז למה בכלל צריך חשמל חכם?

חשמל חכם מאפשר שליטה מרכזית על מערכות החשמל הבסיסיות בבית: תאורה, דימרים (עמעום), לדים, שקעים, מפסקים ותריסים. זהו הליבה והבסיס לבית חכם. באמצעות שליטה זו ניתן ליצור תרחישים, עיקר עניינו של בית חכם: שליטה משולבת בלחיצה אחת. למשל: נוכל להגדיר מצב לילה, בו כל התריסים ירדו לפוזיציה מסוימת, הדלת – תנעל, מערכת האזעקה תדרך, האורות כולם יכבו למעט תאורה עדינה (מעומעמת) במסדרון וכיוצ"ב, והכל בלחיצת כפתור אחת. נוכל גם להגדיר שהכל יקרה אוטומטית דרך שעון אסטרונומי, משעה מסוימת בלילה. במערכות בית חכם מורכבות יותר, שמשלבות גם אודיו-וידאו, נוכל למשל להגדיר מצב קולנוע: עמעום אורות, הורדת תריסים, הורדת מסך נגלל, הפעלת מקרן וכיוונו ליציאה מסוימת והדלקת הרסיבר. בקיצור, אפשרויות השילוב רבות ומגוונות הן, ולמעשה כל לקוח בוחר את התרחישים המועדפים עליו.

בבית חכם ניתן גם ליישם שעון אסטרונומי (המשמעות היא שהשעון מתוכנת לזמני זריחה ושקיעה) ששולט על פעולות רבות. באמצעותו אנו יכולים לקבוע למשל כי חצי שעה לפני השקיעה מערכת החימום בגז תכבה, ושלוש שעות אחרי השקיעה הבית ייכנס למצב לילה.

אלו הכנות צריך לבצע בבית כדי ליישם בו חשמל חכם?

נקדים ונאמר כי יש פתרונות גם לבית קיים בתחום החשמל החכם, אלא שהם מבוססים תקשורת אלחוטית. בשלב הבניה מומלץ להטמיע פתרון בית חכם מבוסס על תקשורת קווית, ומשכך יש להיערך מבעוד מועד. מומלץ לקבוע פגישת ייעוץ עם מיישם הבית החכם, שמלווה את הליך תכנון החשמל וביצועו מן ההתחלה ועד לגמר. דברים שיש לשים אליהם לב, לדוגמה: תכנון מעגלים חשמליים בהתאם לדרישת המערכת, חיבור מתגי התאורה אחד לשני ולא לתאורה, מיקום מסכי שליטה, מיקום ארון החשמל – שהוא גדול יותר מארון חשמל סטנדרטי, ועוד.

sh2

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *