מאמר שלישי בנושא בית חכם – יישום מערכת חשמל חכם

במאמר זה נעסוק ביישום מערכת חשמל חכם במוצרי החשמל בבית. נסקור את הפתרונות לכל מערכת בבית חכם.

תאורה

אין ספק, עיקר מערכות בית חכם משמשות לשליטה על התאורה, ולכן גם קיימים בקרים רבים שמציעים שליטה כזו. נזכור כי כיום התאורה מתחלקת לשניים: תאורה קונבנציונאלית, המבוססת על המתח החשמלי הרגיל בבית –  230 וולט, ותאורה מבוססת לדים, שתופסת תאוצה בקרב בתים רבים, ומשמשת בעיקר לקישוט (יש היום גם תאורה של מנורות לד במתח גבוה, אך הכוונה לפסי הלדים הארוכים, שבאים גם בצבעים שונים), ופועלות על מתח נמוך – או 12 וולט או 24 וולט.  ישנה תאורת לדים שמאפשרת גם הדלקה בצבעים שונים, ולכן גם חלק מהבקרים מאפשרים שליטה על הצבעים. בכל אחד מהמקרים, את הבקרים ניתן לחלק לשני סוגים עיקריים: בקרי הדלקה רגילים (No/Off) שמבצעים הדלקה או כיבוי של התאורה, ובקרי דימור (מהמילה באנגלית To Dim, שמשמעותה בעברית היא לעמעם). בחו"ל מקובל שכל התאורה הינה מדומרת, בגלל היופי שבדבר: הדלקה של מספר מנורות לא בעוצמה מלאה יוצרת אפקט מעניין, וכן כיבוי לא בבת אחת אלא בעמעום נעים יותר ובריא יותר לעין.

הערה: לא כל הנורות תומכות בדימור.

תריסים

כמובן, שליטה על תריסים בבית חכם היא רק כאשר התריס הוא חשמלי. ישנם בקרים מיוחדים לשליטה על התריסים, שרובם גם מאפשרים שליטה על הרפרפות (במקרה שהתריס תומך בכך). נוכל לקבוע פתיחה של התריס וסגירתו, וכן מצבים שונים בפתיחה חלקית.

שקעים

לעיתים יש צורך בשליטה על חשמל בשקעים – למשל דוד חשמל, חימום בגז ועוד. מדובר בבקרים רגילים (No/Off) ששולטים על השקעים הללו (כאמור בכתבה הקודמת, יש לדאוג לחיווט מתאים – מעגל מיוחד מהלוח לשקע הרצוי).

מיזוג

השליטה על המיזוג בבית חכם הינה מרכבת. רוב המזגנים הזולים בארץ, כולל אלו של חברות תדיראן ואלקטרה, לא מאפשרים התממשקות לבית חכם. במקרה כזה נוכל לשלוט רק על הדלקה וכיבוי של המזגן, דרך השקע, ואת מצב ההפעלה (חימום/ קירור, טמפרטורה, עוצמת אוורור ועוד) נקבע דרך השלט, אחת לעונה. מזגנים יקרים יותר מבית מיצובישי, דייקין, פוג'יטסו ועוד – מתממשקים בצורה מלאה עם בית חכם, וניתן באמצעות הבקר לתכנת את ההפעלה שלהם במלואה.

מגע יבש

ישנם בקרי בית חכם שתפקידם הוא לסגור מעגל או לפותחו (מה משכונה מגע יבש), ובכך לשלוט על מערכות מורכבות יותר. ניתן ליישם זאת במגוון תחומים, שאת חלקם נסקור בהמשך: דריכת אזעקות, הפעלת מערכות השקיה ועוד.

sh3

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *